Ana sayfa Resim Galerisi 11 Temmuz 2014 tarihinde 7.sini Gerçekleştirdiğimiz İftar Programı

11 Temmuz 2014 tarihinde 7.sini Gerçekleştirdiğimiz İftar Programı

1157
0
PAYLAŞ

11 Temmuz 2014 tarihinde 7.sini Gerçekleştirdiğimiz İftar Programımız Başkanımız Sn. Mustafa Balkuv’un Konuşması Çok değerli Ak Parti Milletvekilim Prof. Dr. Sn.Seyit Sertçelik, Zeytinburnu Kaymakamım Sn.Ufuk Seçilmiş, İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkan Vekilim Sn. Ahmet Özer, Sanayi Odası Başkan Vekili Sn. İrfan Özhamaratlı, Moda Hazır Giyim Federasyonu Başkanım Sn. Hüseyin Öztürk, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Fahrettin Basiloğlu ve Hasan Erkesim, Yönetim Kurulu Üyelerim, Dernek Başkanlarım, Meslektaşlarım, Trisad üyelerim, Trisad Meslek Lisesi Müdür ve Hocalarım, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası Meclis üyesi arkadaşlarım farklı bir anlayışla, farklı bir ortamda İstanbul’un en güzel yerinde mükemmel bir akşamda sizlerin değerli katılımlarıyla 7. Sini gerçekleştirdiğimiz “Geleneksel Boğazda İftar” beraberliğimize hoş geldiniz, şeref verdiniz. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının faziletleri hepimizce malum, ama en önemlisi birlikteliğin ve paylaşımı sağlaması. İşte bu birliktelik ve paylaşmanın örneğini burada en güzel şekilde hep birlikte sergiliyoruz.

Bir dileğimde bir kısımda olsa artık Müslüman aleminin birbirini savaşarak öldürmekten, kesmekten, iç kısır çekişmelerden, birbirleriyle uğraşmaktan vazgeçip ilim ve gelişmişlik yönünde kardeşçe yaşama yönünde çaba göstermesidir. Çalışma hayatının yoğun temposu altında birbirini göremeyen dostlarımızın yaklaşık 3,5 saat sürecek olan bu örnek beraberlikte birlikte olmanın hasret gidermenin en güzel şekilde tadını çıkaracağımızı düşünüyorum. Ramazan ayının ilk gününden itibaren her akşam bir derneğin, bir kuruluşun iftar davetine katılmaktayım. Önümüzdeki haftada aynı şekilde devam edecek. Bütün başkanlarım çok özenli bir şekilde hazırlanmış, birbirinden iddalı beş yıldızlı otellerde büyük ekranları olan ve bu ekranlarda yıllık faaliyetlerini anlatan görseller sundular. Onları kutluyorum. Biz beş yıldızlı otel yerine milyonlarca yıldızlı dünyada başka örneği olmayan İstanbul Boğazı’nda yapıyoruz. Ekranda koymadık. Çünkü hiçbir ekranın bu güzelliği yansıtamayacağını düşündük. İyi seyirler diliyorum. Ama müsaadenizle 2014 senesi derneğin faaliyetlerinden örnekler vermek istiyorum. Geçen İspanya’daki ITMA ziyaretimizde sektörün en önemli iki makine üreticilerinden biri olan Shima Seiki’nin sahibi Bay Shima ile 1996 yılında Eğitim ve Öğretime açtığımız 1000 öğrencimizin okuduğu daha evvel bağış yoluyla okulumuza kazandırdığımız 6 adet örgü makinesinin bulunduğu okulumuzun yeni ihtiyaçlarından bahsettik. 3 yıl evvel İstanbul’a ilk gelişinde de By. Shima’nın Zeytinburnu Trisad Triko Örme ve Konfeksiyon Meslek Lisemize ziyaretini sağladık. Gördüklerinden olağanüstü etkilenen Bay. Mitsuhiro Shima’dan bu yıl itibari ile de bir sıfır örgü makinesi ve henüz sektörde çok az firmada olan gelişmiş bir desen bilgisayarı okulumuza kazandırdık. Aynı şekilde Alman Stoll firmasıyla yaptığımız temaslar ve Alman dostlarımızın da okulumuzu ziyaret etmeleri sonrasında bir sıfır makine ve bir desen programını daha okulumuza kazandırdık.

İki değerli makine üretici dostlarımızın bu yıl itibariyle Trisad Triko Meslek Lisemize iki makine ve bilgisayarların toplam değeri yaklaşık 300.000.TL’dir. Bunun için Tetaş ve Mayer’e Trisad Yönetim kurulu üyelerime minnetlerimi ifade ediyorum. Gururla ifade ediyorum ki Trisad Meslek Lisemiz sadece triko eğitimi veren dünyadaki 3 okuldan biri Türkiye’de de başka örneği yok. Ayrıca en donanımlı meslek liselerimizden ve beyaz bayraklı. Hocalarımıza da bu vesile ile çok teşekkür ediyorum. Mezuniyet törenimizi de büyük bir mutluluk ile kutladık. İki ay evvel Bay Shima’nın verdiği destek ve dostluğa teşekkür etmek ve fabrikasını ziyaret etmek için Trisad yönetim kurulu olarak Japonya’nın Wakayama şehrine gittik. Bu ziyaret sonrasında ilişkilerimizi üst düzeye taşıdık. Memnuniyetle müşade ettiğimiz bir hususta Shima’nın trikonun tarihi müzesinde bir Türk köşesi müzesi olmasıydı. Daha da anlamlı olan geçmişte kendilerine vermiş olduğu plaket ve hediyelerinde müzede sergilenmesi ayrıca benimde bir dergideki mülakatımı ve resmimi de sergiliyorlar. Tabi ki bundan çok memnun olduğumu söyleyemeyeceğim.

Japon dostlarımın beni müzelik olarak görmelerini ve resmimi sergilemeleri çok hoş karşılanacak bir husus değil neyse II. Abdülhamit’in Japon imparatorunun Osmanlı’yı ziyareti sonrası karşılık olması ve ilişkileri geliştirmek adına 18 Temmuz 1889’da Japonya’ya yolladığı Ertuğrul İsimle Fırkateyn ne yazık ki dönüş yolunda 1890’da Oshima adasında Fushimoto da tayfuna yakalanıp battı. 533 denizcimizin şehit olduğu yere şehitlerimizin ruhunu şad etmek adına Trisad yönetim kurulu ve bizi orada hiç yalnız bırakmayan Tetaş dostlarımızla birlikte Wakayama’dan toplam 7 saatlik yorucu bir otobüs yolculuğundan sonra bölgeye vardık. Bölge valiliğinin izni ile Atatürk’ün yaptırdığı anıta çelenk bırakıp dualarımızı okuduk ve saygı duruşunda bulunduk. Orada Atatürk’ün atı üstünde büyük bir heykeli de var. Ne mutlu bize ki bu ayrıcalığın huzur mutluluğunu yaşamak nasip oldu. Mükemmel misafirperverlikleri için de Bay Shima’ya ve İbrahim Bey başta olmak üzere tüm Tetaş ailesine teşekkür ediyorum. Dernek merkezimizin konferans salonunda üyelerimizin de katılımıyla toplam 6 seminer gerçekleştirdik. Değişik haber, dergi ve gazetelerde görüşlerimiz yer aldı.

Ankara ziyaretimizde Başbakanlık Müsteşarı Sn. İbrahim Kalın ile görüştük. Yine bir Ankara Ziyaretimizde Sn. Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi ile görüştük. 1 ay evvel geleneksel bahar kahvaltımızda beraber olmanın güzelliğini yaşadık. Sektörümüzü ilgili her türlü kurum ve kuruluşlarda en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık. Yaşadığımız her türlü zorluğa rağmen 2013 yılı ihracatımız gurur verici düzeyde gerçekleşti. Toplam 2 milyar dolar. Bu sene kuruluşumuzun 20. yılını kutlayacağız. Trisad’a layık bir kutlamanın hazırlıklarına devam ediyoruz. Geçen hafta da değerli dostumuz başkanımız Sn. İsmail Gülle’nin İTHİB’in 40.yıl kutlamasına katıldım. Kendisini kutluyorum.  

 

Kıymetli yönetim kurulu üyem Adnan kardeşim kısa bir süre önce kalp krizi geçirdi. Geçmiş olsun diyorum. Bizi önce korkuttun sonra sevindirdin.

Şimdi bu güzelliği en iyi şekilde yansıtan Necip Fazıl Kısakürek’in bir şiiri ile sözlerimi tamamlamak istiyorum. Yeditepe üstünde zaman bir gergef işler. Yedi renk yedi sesten sayısız belirişler. Eyüp öksüz, Kadıköy süslü, Moda kurumlu,  Adada rüzgar uçan eteklerden sorumlu. Her şafak hisarlarda oklar çıkar yayından. Hala çığlıklar gelir Topkapı Sarayı’ndan.  Ana gibi yar olmaz İstanbul gibi diyar. Güleni şöyle dursun. Ağlayanı bahtiyar. Gecesi sümbül kokan İstanbul… İstanbul… Bir kere daha teşekkür ediyorum.

Mustafa Balkuv

Türkiye Triko Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı